صفحه اصلی"ارسال نظرات"هفته نامه خاتم"خواندنی ها"بروشور
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
اخبار > نقش توسعه اماکن ورزشی بانوان در بهبود عفاف و حجاب
 


    دوشنبه ٥ خرداد ١٣٩٣

    

   نقش توسعه اماکن ورزشی بانوان در بهبود عفاف و حجاب

    .. 

   

 

 

 

زنان و دختران نیمی از جامعه انسانی را تشکیل می دهند که این 50 درصد جمعیت، نقش و تأثیر زیادی بر خود و نیم دیگر جامعه دارند. با توجه به نقش تربیتی مادرانه و حمایتی همسرانه زنان، سلامت روحی و جسمی زنان در تعیین سلامت جسم و روح نیم دیگر جامعه بسیار موثر است. با ترویج زندگی شهرنشینی مدرن که در آن خانه ها کوچک و کوچکتر شده و در نهایت به چند اتاق و آشپزخانه و سرویس بهداشتی ختم می شود، از تناسب فضای خانه برای آسایش و راحتی یک زن در ورزش و تفریح در خانه هم کاسته می شود.

شاید زمانی می شد در همان باغچه حیاط، زن ها دور هم بنشینند و گل بگویند و گل بشنوند و یک بغل سبزی را با نوش جان کردن چای و نان و پنیر تا عصر پاک کنند و یا دختران همان جا والبیال یا وسطی بازی کنند. با شرایط پیش آمده، زنان برای استفاده از هوای آزاد، تفریح و ورزش و بازی باید به جایی بیرون از این خانه ها پناه ببرند. فراهم آوردن مکان هایی امن به اندازه همان حیاط های خانه، حق طبیعی زنان ماست. مردان بدون هیچ دغدغه و نگرانی می توانند در همین بوستان ها و فضاهای سبز به بازی و تفریح بپردازند، اما زنان ما دغدغه دارند که جایی را داشته باشند تا در آرامش و به دور از هر مزاحمتی به ورزش، بازی و تفریح بپردازند.

حسین گروسی، نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس، در پاسخ به این سوال که سرانه اماکن ورزشی و تفریحی بانوان در کشور چقدر است، می گوید: در مجموع اماکن ورزشی کشور، تنها 9 درصد جمعیت کشور می توانند ورزش کنند در حالی که این رقم در کشور های پیشرفته 70 درصد است. حال اگر بخواهیم از این 9 درصد، اماکن اختصاصی بانوان را در نظر بگیریم ازاین هم بدتر است. ما هنوز در شهرهای اطراف تهران، مانند: شهریار، ملارد و شهر قدس هم پارکی مختص بانوان نداریم و در شهرستان ها هم اوضاع خیلی بهتر از این نیست.

وی می افزاید: بانوان معمولا به لحاظ کم تحرکی، بیشتر به نرمی استخوان مبتلا می شوند و ضرورت دارد مکان هایی چه سالن های سرپوشیده و چه پارک ها، مختص بانوان باشد تا در آن جا و در امنیت و آرامش به راحتی به ورزش و تحرک بپردازند. توسعه چنین اماکنی مختص بانوان، قطعاً در حجاب و عفاف زنان ما در خارج از این اماکن اثر مثبت دارد. وقتی مکان هایی هست که زنان می توانند وقت خود را بدون محدودیت های حجاب در آن جا به صورت مفید صرف کنند، از رعایت حجاب و محدودیت در هنگام ورزش کردن در پارک های عمومی آزرده نمی شوند.

بنابر آمار رسمی، وسعت فضای ورزشی هر استان تقریباً با سایر استان ها یکسان است و مقدار سرانه ورزشی زنان ورزشکار به زیر یک مترمربع می‌رسد. البته در برخی موارد، آمار ثبت‌شده نتایج تاسف‌برانگیزتری نشان می‌دهد؛ زیرا سرانه ورزشی در برخی استان‌ها حتی به یک سانتی‌متر هم نمی‌رسد و در حد صفر است.

فضای ورزشی موجود برای بانوان بسیار کم است و این وضع با نیاز مبرم زنان به سالن سرپوشیده منافات دارد. اماکن مستقل ورزشی و سالن اختصاصی سرپوشیده که زنان آزادانه در آن به ورزش بپردازند، نیاز مبرم زنان ورزشکار و غیر ورزشکار است که آمارها نشان می دهد، به رغم توسعه امکانات ورزشی بانوان در سال های اخیر هنوز امکانات موجود، پاسخگوی تمام نیاز آن ها نیست.

 مجتبی شاکری، عضو شورای شهر تهران، درباره اختصاص فضای سبز و ورزشگاه ها به بانوان می گوید: در کمیسیون فرهنگی - اجتماعی شورای شهر تصمیم گرفته شد تا سهم خانواده و زنان از امکانات فرهنگی، تفریحی و ورزشی، بیشتر در نظر گرفته شود و برای حل مشکل کمبود اماکن ورزشی بانوان، از سوله های بحران به صورت برنامه ریزی شده و زمان بندی شده استفاده شود.

شاکری درباره تأثیر اختصاص امکانات ورزشی به زنان در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، بیان می کند: ستون فقرات انقلاب اسلامی ما رعایت احکام اسلامی است. قطعاً زنان برای داشتن روحیه ای شاد و سرزنده و جسمی سالم، نیاز به ورزش و تفریح کردن دارند و ارج نهادن به زنان با اختصاص اماکن سرپوشیده و باز مختص بانوان تأثیر مثبتی در توسعه فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه دارد. با وضعیت شهرنشینی در تهران، ضرورت دارد اماکنی مختص آنان ایجاد شود که در آن به راحتی و بدون محدودیت حجاب در آن جا به ورزش بپردازند.

شاید زمانی برای ترغیب زنان به ورزش باید هزینه های بسیاری برای فرهنگ سازی ورزش در زنان و مردان صورت بگیرد. امروز که این فرهنگ در میان اکثر زنان ایجاد شده است، لازم است فضاهای مناسبی در اختیار زنان قرار گیرد. هر روز صبح از کنار بوستان محل که می گذری، زنان زیادی را می بینی که دارند ورزش می کنند و این همان قدر که امید بخش است، کمی آزار دهنده نیز هست.

آزار دهندگی آن از این حیث است که می بینی زنی که خود را ملزم به حفظ چادر می بیند، چادرش را به کمر بسته و دارد ورزش می کند. یا کسانی دیگر را می بینی که به سبب زحمت ورزش با چادر، آن را در آورده اند و به کناری گذاشته اند. بعضی دیگر هم که مدت هاست دارند ورزش می کنند، کم کم کنار گذاشتن چادر در یک فضای باز و عمومی برایشان عادت شده و دیگر کلاً چادر نمی پوشند. اگر توصیه دین ما بر حفظ حجاب و تأکید مقام معظم رهبری بر حفظ چادر به عنوان نشانه ملی ماست، چگونه است که ما نسبت به این پدیده ها بی توجه هستیم. چرا نباید امکاناتی متناسب با نیمی از جامعه فراهم نکنیم تا شاهد چنین صحنه هایی نباشیم. او نیز حق دارد در فضای بازی که محل عبور و مرور مردان نباشد، چادر و مانتوی خود را در آورد و آزاد و راحت ورزش کند.

این تحجر نیست که زنان ما با حفظ حجاب و عفاف به ورزش بپردازند. هرچند این ورزش کردن زنان در فضاهای باز عمومی خیلی هم منافاتی با عفت عمومی ندارد و خلاف شرعی رخ نداده است، اما چندان تناسبی هم با کرامت زن در اسلام ندارد. البته اگر این صحنه برای مردی جلب نظر کند و او از پشت پنجره خانه اش از طبقه سوم به تماشای زنان بنشیند و اندام و قد و قواره آن ها را که هنگام تحرکات ورزشی از زیر لباس بیشتر خودنمایی می کند، برانداز کنند، حتماً خلاف شرعی رخ داده است.

ابداً تجویز  و توصیه نمی کنیم که زنان ما چادر به کمر بپیچانند و ورزش کنند، بلکه بر مسئولین امر واجب است در کشوری که 35 سال نظام جمهوری اسلامی در آن برپا شده است، باید بیش از این ها به اختصاص بودجه و امکانات برای بانوان توجه کنند و فضاهای تفریحی و ورزشی آرام، شیک و  وسیع  و متناسب و در شأن زنان ایرانی برای آنان ترتیب دهند. در واقع این حق زنان ایرانی مسلمان است، نه آن که منتی بر سر زنان باشد.

لاله افتخاری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به این موضوع می گوید: ورزش و تفریح نیاز هر زن و مردی است و ما در نظام جمهور اسلامی وظیفه داریم فضاهایی متناسب شأن زنان ایرانی که می خواهند حجاب و عفتشان را در کنار پرداختن به ورزش و بازی و تفریح حفظ نمایند، فراهم نماییم. دولت و شهرداری ها با همکاری یکدیگر می توانند نقش مهمی در این راستا ایفا کنند.

در حال حاضر تهران بیش از ۲۰۷۵ بوستان و پارک محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دارد؛ این در حالی است که تعداد بوستان‌های پایتخت‌ تا پیش از استقرار مدیریت شهری فعلی‌ به کمتر از هزار می‌رسید.

دیگر عضو کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر تهران نیز اعتقاد دارد که فضای سبز تهران در سال‌های اخیر توسعه چشمگیری پیدا کرده است، اما باید برای ایجاد فضای سبز روند عادلانه‌ای را در پیش گرفت. به زعم مهدی چمران نباید هدف این باشد که فقط سرانه فضای سبز را افزایش داد و باید این نکته را نیز درنظر گرفت که کدام مناطق و نواحی از نظر فضای سبز فقیر به‌حساب می‌آیند. وی می افزاید: «با تلاشی که شهرداری و سازمان پارک‌ها و فضای سبز تهران انجام داده، سرانه فضای سبز به 13-12مترمربع افزایش یافته است، اما نباید به‌گونه‌ای باشد که مثلا در یک‌ منطقه پارک وسیع چندهکتاری داشته باشیم، ولی در محله یا ناحیه‌ای اصلا پارک یا فضای سبز وجود نداشته باشد. از این نظر می‌توان به مناطق 9و 10تهران اشاره کرد که برخی نواحی آن کاملا از فضای سبز شهری محروم هستند

 دستورالعمل کنترل تراکم ساختماني بر تفکيک سرانه فضاي سبز به دو بخش اصلي، سرانه فضاي سبز درون و پيرامون شهري، ارتقاي ميزان سرانه هاي مورد عمل کنوني از 12-7 مترمربع به 18-12 مترمربع در درون شهر، تامين سرانه 36-24 مترمربع سرانه فضاي سبز گردشگاهي در پيرامون شهرها و همچنين لزوم تامين بخشي از فضاهاي سبز مورد نياز شهري در پروژه هاي آماده سازي قطعات توسعه جديد و يا نوسازي و بازسازي محلات، فزون بر رعايت سرانه فضاي باز تاکيد دارد.

اعظم امیروثوقی؛

 

 

 

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بسته های ویژه
کیست هیداتید/ انگل های سگی میزبان توت فرنگی ها
خون دماغ‌های بی‌دلیل نشانه‌ چیست؟
دیابت چگونه بر چشم‌ها اثر می‌گذارد؟
152هزار مجرد قطعی در کشور/ پیامدهای تجرد قطعی در سطح فرد، خانواده و جامعه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
سرانه 200تومانی جوانان از بودجه سالانه!
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
جملات فرهنگی ! چند دقیقه تأمل
چرا زنان ایرانی به خودشون نمیرسند؟
دولت کرکره گزارش را پایین کشید!
الزامات اخلاقی دانشجویی
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
نگاهي به چند فيلم جشنواره فجر امسال
مدگرایی از منظر اسلام
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
شبکه‌های اجتماعی؛ و اهمیتی به اندازه انقلاب اسلامی
خانم ها حتما بخوانند؛ این چادر دستم بگرفت و پا به پا برد
اندر احوالات گوشي موبايل...
کارتون‌های دیروز و امروز در سایه فراماسونری
سبك زندگي ایده آل در کتاب «لاف عشق»
درباره جلد بیست و چهارم مجموعه یادگاران؛ کتاب شهید غلامعلی رجبی
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
مد اسلامی ـ ایرانی همراه با خلاقیت اما بدون حامی
سبک زندگی در بیان امام حسین علیه السلام
توصيه آيت الله بهجت درباره فوايد زيارت عاشورا
«من زنده‌ام» کتابی که هر کسی یک بار باید آن را بخواند
رشد باکتری های ضد اجتماعی در خوابگاه های کشور
طراحی لباس اسلامی، پروژه‌ی فرهنگی یا اقتصادی؟!
مبارزه با انحرافات اخلاقی با ازدواج آسان
هشت سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب
مهم ترین روش تهذیب نفس دانشجو
در ابتدای انقلاب مسئولین می‌گفتند چرا بودجه کشور را در اختیار این جوانان بی تجربه قرار دهیم؟
فیلم: گزارش bbc از خشونت جنسی در اروپا
«شهوت پنهان» یکی از دلایل ریزش‌ها در امت اسلامی
ماجرای تشرف محمد بن عیسی بحرینی و گرویدن حاکم بحرین به مذهب شیعه
پهپادهای ایرانی چگونه بلای جان ناوهای آمریکایی شدند؟ + فیلم
واکنش گسترده کم سوادها در شبکه های اجتماعی
به جای اسباب بازی، به فرزندانمان خواهر و برادر هدیه بدهیم
شخصیتی که شریعتی درباره او گفت: من هرچه دارم از شما دارم
مسیح علی نژاد : "من و تو" نماینده افکار عمومی داخل ایران نیست/ منابع مالی این شبکه مشکوک است+ تصاویر
احکام نگاه وپزشکی
فیلم/ از پونز چسباندن به پیشانی دختران بدحجاب تا انکار امام زمان(عج) و قرآن
مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
قصه طولانی رفع فیلتر فیسبوک در دولت یازدهم
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جدیدترین قیمت‌ تبلت در بازار +جدول
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
پول هایی که برای تغییر سبک زندگی در ایران خرج می‌شود
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر