صفحه اصلی"ارسال نظرات"هفته نامه خاتم"خواندنی ها"بروشور
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
اخبار > چه کسانی به دنبال برکناری کفاشیان هستند؟
 


    سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤

    

   چه کسانی به دنبال برکناری کفاشیان هستند؟

    نام امیرعابدینی در فهرست اولیه مخالفان کفاشیان به چشم می‌خورد. خیلی‌ها اعتقاد دارند این رئیس سابق فدراسیون دوباره می‌خواهد به کرسی دست پیدا کند.  

   

حسین جوادی// داستان برکناری علی کفاشیان از آن نامه محرمانه هیات رئیسه فوتبال کلید خورد، ‌آنهایی که تا دیروز یار غار کفاشیان بودند حالا تغییر جهت داده و می‌خواهند مرد همیشه خندان فدراسیون را به استیضاح بکشانند. حالا این مساله که آیا برکناری کفاشیان درست است یا خیر، موضوع این گزارش نیست تنها چیزی که اهمیت دارد موضوعی تحت عنوان «انحراف در فدراسیون» فوتبال است، ‌اشخاصی که از دل خود فدراسیون کمر به برکناری رئیس بسته‌اند.

 چند ماه پیش بود که خبر از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال، بعد از جام‌جهانی شنیده می‌شد اما با عملکرد نسبتا خوب تیم ملی در برزیل بویژه ۲ دیدار ابتدایی برابر نیجریه و آرژانتین، کسانی که پروژه برکناری کفاشیان را کلید زده بودند نتوانستند سیاست خود را پیاده کنند و این پروسه عقیم ماند. با تمام این تفاصیل چند ماه پس از بازگشت تیم ملی از جام‌جهانی، شکست تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید ایران در رقابت‌های آسیایی باعث شده دوباره تحرکات تازه‌ای برای برکناری علی کفاشیان آغاز شود.

 دقیقا این پروسه از زمانی آغاز شد که کفاشیان در برنامه تلویزیونی «بعضی‌ها» از بی‌جواب ماندن تماس‌هایش با وزیر ورزش سخن گفت، «چند ماهی می‌شود آقای گودرزی به تلفن‌هایم جواب نمی‌دهد.» همین یک جمله سبب شد تا چند روز بعد از این برنامه زنده تلویزیونی، وزیر ورزش به بهانه بررسی عملکرد کاروان ورزش ایران در بازی‌های آسیایی به برنامه ورزش و مردم آمد و با انتقادهای تندش نشان داد به هیچ‌وجه از ادامه حضور علی کفاشیان در فدراسیون فوتبال راضی نیست. او اگرچه گفت حرف‌هایش را رسانه‌ها نباید به پای دخالت دولت در فوتبال بنویسند، اما گفت در سیستم تمام دولتی ورزش امکان دخالت نکردن هم وجود ندارد.

 گودرزی به گونه‌ای سخن گفت که می‌شد در میان حرف‌هایش، نظرش برای ایجاد پوست اندازی در فدراسیون فوتبال را به راحتی مشاهده کرد. همین جواب ندادن به تماس‌های کفاشیان و انتقاد واضح گودرزی از وضعیت فوتبال، برای مخالفان کفاشیان کافی بود تا دوباره داستان برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون فوتبال را پیش بکشند. اکنون کفاشیان با ۲ گروه مخالف روبه‌رو است؛ عده‌ای که زمانی در کنارش بوده‌اند و اکنون به هر نحو از فدراسیون رفته‌اند و گروه دیگر چند نفر از اعضای هیات‌ رئیسه که به هر دلیل نمی‌خواهند کفاشیان سر کارش بماند. نکته قابل توجه که بیش از همه چیز‌ها اهمیت دارد این است که‌‌ همان نامه محرمانه به کفاشیان خیلی از چیز‌ها را ثابت می‌کند. براساس آنچه از محتوای این نامه محرمانه از سوی هیأت رئیسه فدراسیون به کفاشیان در رسانه‌ها منتشر شده، اعضای هیأت رئیسه در ۱۴ بند سؤالاتی از رئیس فدراسیون داشته و خواستار پاسخگویی سریع و صریح او به این سؤالات شده‌اند.

آیا عابدینی به دنبال کرسی فدراسیون است؟
نام امیرعابدینی در فهرست اولیه مخالفان کفاشیان به چشم می‌خورد. خیلی‌ها اعتقاد دارند این رئیس سابق فدراسیون دوباره می‌خواهد به کرسی دست پیدا کند. نکته قابل توجه این است که برای اولین بار عابدینی بود که تلاش کرد تا امضای مجمع را برای استیضاح کفاشیان بدست آورد. یک مساله مهم دیگر نیز در دل این استدلال نهفته است و این است که عابدینی که نقش بسیار موثری در پیروزی کفاشیان در انتخابات اسفند‌ماه
۹۰ فدراسیون ایفا کرده بود حالا به صف منتقدان او پیوسته. رئیس سابق فدراسیون فوتبال رسما اعلام کرد که در چند هفته اخیر تعداد قابل توجهی از اعضای مجمع جلساتی را با هم برگزار کرده‌اند تا چگونگی برگزاری مجمع فوق‌العاده برای برکناری رئیس فدراسیون را بررسی کنند. عابدینی حتی برای اینکه ثابت کند در تصمیم خود جدی است بیان کرده بود که خودش هم این نامه‌ها را امضا ‌خواهد کرد و از این ائتلافی که علیه مدیریت حاکم بر فوتبال ایران درست شده است حمایت می‌کند.

 آیا احتمال تعلیق فوتبال ایران وجود دارد؟
حالا سئوال اینجا است اگر نوع برکناری کفاشیان بر اساس قوانین و ضوابط فدراسیون جهانی فوتبال نباشد چه اتفاقی در انتظار ما خواهد بود؟ تعلیق! این‌‌ همان موضوع مهمی است که اگر دولت و وزارت ورزش به پیامدهای سیاسی و جهانی آن فکر نکنند فوتبال ایران یک بار دیگر در آستانه نابودی پیش می‌رود؛ به طوری که بر طبق قوانین اساسنامه، در صورتی که علی کفاشیان به هر دلیلی از ریاست فدراسیون فوتبال کنار برود، نایب رئیس اول او یعنی هادی آیت‌اللهی، سرپرستی فدراسیون فوتبال را بر عهده خواهد گرفت و هر گونه دخالت و روی کار آوردن مدیری دیگر از بیرون از مجموعه با تعلیق فوتبال کشور از سوی فیفا همراه خواهد شد.

برای اینکه برکناری کفاشیان نوع قانونی به خود بگیرد، اعضای مجمع عمومی فدراسیون فوتبال باید درخواست خود را به صورت کتبی به هیأت رئیسه فدراسیون ارائه دهند تا رسما پروژه مجمع فوق‌العاده عملی شود. با توجه به اینکه اداره فدراسیون و هیأت رئیسه بر عهده رئیس و دبیر کل فدراسیون فوتبال است، بعید به نظر می‌رسد که مجمع فوق‌العاده‌ای در سال جاری قرار باشد برگزار شود. چرا که تیم ملی هم بازی‌های حساس جام ملت‌های آسیا را در پیش رو دارد و هرگونه تغییر و تحولی ممکن است در کار تیم ملی مشکل ایجاد کند و همین مساله بدون شک به فوتبال ملی ما آسیب وارد می‌کند. ولی تنها یک راه باقی می‌ماند و‌آن این است که خود کفاشیان را تحت فشار بگذارند تا اینکه رئیس همیشه خندان نامه ااستعفایش را بنویسد و این نیز از محالات است! کفاشیان به تازگی نیز اعلام کرده کسی به دنبال جمع کردن رأی علیه او نیست. همین مساله نشان می‌دهد رئیس خنده رو می‌خواهد همه چیز مسالمت آمیز حل کند یا اینکه تهدید اطرافیانش خیلی برای او اهمیت ندارد.

 کفاشیان برود یا بماند؟
تمام بحث‌ها انجام شد، ‌اینکه چه کسانی به دنبال برکناری او هستند یا اینکه کفاشیان چگونه می‌تواند این کودتا را خنثی کند ولی نکته‌ای که مانده این است که آیا ماندن کفاشیان به نفع فوتبال است یا اینکه او باید هر چه سریع‌تر از ساختمان خیابان دوازدهم نقل مکان کند. مقایسه کارنامه کفاشیان با دیگر روسای فدراسیون فوتبال از سال
۶۸ (بعد از جنگ) ‌تا کنون نشان می‌دهد رئیس کارنامه چنان درخشانی نداشته و همیشه یک نوع مدیریت سینوسی را در مجموعه او شاهد بودیم.

 این درست است که فدراسیون فوتبال با کم و کاستی‌های فراوانی روبرو بوده ولی در خیلی از موارد نیز نشان داده کفایت لازم برای اداره امور را ندارد. به طور مثال در بحث انتخاب اسپانسر پیراهن تیم ملی قبل از اینکه این تیم به جام جهانی اعزام شود، حرف و حدیث‌های زیادی مطرح بود و خیلی‌ها کفاشیان را متهم به قرارداد ترکمنچای می‌کردند. قراردادی که کمیته بازاریابی فدراسیون با شرکت آل اشپورت آلمانی انعقاد کرده بود به هیچ وجه به نفع فوتبال ملی نبود. این شرکت که جزو برندهای درجه دوم اروپایی به حساب می‌آید نه تنها پولی به فدراسیون پرداخت نمی‌کرد بلکه حتی کیفیت کار‌هایش نیز بسیار پایین بود، ‌خیلی‌ها به این مساله اعتراض داشتند به طور مثال کارلوس کی‌روش نیز جزو ردیف اول معترضین به محصولات آل اشپورت بود ولی چون تیغ کفاشیان برشش بیشتر بود این موضوع به جایی نرسید. یا موضوع دیگری که همیشه فدراسیون فوتبال در آن مورد با معضل مواجه شده مساله رفت و آمد هوداران تیم ملی به تورنمت‌های مختلف است. که آخرین شاهکار فدراسیون با قراردادی در مورد بردن مسافران به جام جهانی برزیل با تور مسافرتی که آن‌ها پیشنهاد داده بودند و تنها باید از این کانال اقدام می‌شد. آژانس تعطیلات رویایی که مورد اعتماد فدراسیون بود، از سوی مخاطبان و مسافران سفر کرده به برزیل به آژانس رسوایی نامگذاری شده و حتی از سوی سازمان گردش‌گری مدتی جواز کاری‌اش باطل شد ولی باز هم این پرونده مختومه اعلام شد و فدراسیون نیز پاسخگوی شاکیان پرونده نشد. فدراسیون کفاشیان بزرگ‌ترین ایرادش این است که یک فدراسیون بدون چهارچوب است، ‌جایی که جزیره‌ای اداره می‌شود و شاید بد هم نباشد اگر رئیس جدیدی به جای کفاشیان مدتی این فوتبال را اداره کند.

 

 

 

 

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بسته های ویژه
کیست هیداتید/ انگل های سگی میزبان توت فرنگی ها
خون دماغ‌های بی‌دلیل نشانه‌ چیست؟
دیابت چگونه بر چشم‌ها اثر می‌گذارد؟
152هزار مجرد قطعی در کشور/ پیامدهای تجرد قطعی در سطح فرد، خانواده و جامعه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
سرانه 200تومانی جوانان از بودجه سالانه!
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
جملات فرهنگی ! چند دقیقه تأمل
چرا زنان ایرانی به خودشون نمیرسند؟
دولت کرکره گزارش را پایین کشید!
الزامات اخلاقی دانشجویی
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
نگاهي به چند فيلم جشنواره فجر امسال
مدگرایی از منظر اسلام
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
شبکه‌های اجتماعی؛ و اهمیتی به اندازه انقلاب اسلامی
خانم ها حتما بخوانند؛ این چادر دستم بگرفت و پا به پا برد
اندر احوالات گوشي موبايل...
کارتون‌های دیروز و امروز در سایه فراماسونری
سبك زندگي ایده آل در کتاب «لاف عشق»
درباره جلد بیست و چهارم مجموعه یادگاران؛ کتاب شهید غلامعلی رجبی
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
مد اسلامی ـ ایرانی همراه با خلاقیت اما بدون حامی
سبک زندگی در بیان امام حسین علیه السلام
توصيه آيت الله بهجت درباره فوايد زيارت عاشورا
«من زنده‌ام» کتابی که هر کسی یک بار باید آن را بخواند
رشد باکتری های ضد اجتماعی در خوابگاه های کشور
طراحی لباس اسلامی، پروژه‌ی فرهنگی یا اقتصادی؟!
مبارزه با انحرافات اخلاقی با ازدواج آسان
هشت سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب
مهم ترین روش تهذیب نفس دانشجو
در ابتدای انقلاب مسئولین می‌گفتند چرا بودجه کشور را در اختیار این جوانان بی تجربه قرار دهیم؟
فیلم: گزارش bbc از خشونت جنسی در اروپا
«شهوت پنهان» یکی از دلایل ریزش‌ها در امت اسلامی
ماجرای تشرف محمد بن عیسی بحرینی و گرویدن حاکم بحرین به مذهب شیعه
پهپادهای ایرانی چگونه بلای جان ناوهای آمریکایی شدند؟ + فیلم
واکنش گسترده کم سوادها در شبکه های اجتماعی
به جای اسباب بازی، به فرزندانمان خواهر و برادر هدیه بدهیم
شخصیتی که شریعتی درباره او گفت: من هرچه دارم از شما دارم
مسیح علی نژاد : "من و تو" نماینده افکار عمومی داخل ایران نیست/ منابع مالی این شبکه مشکوک است+ تصاویر
احکام نگاه وپزشکی
فیلم/ از پونز چسباندن به پیشانی دختران بدحجاب تا انکار امام زمان(عج) و قرآن
مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
قصه طولانی رفع فیلتر فیسبوک در دولت یازدهم
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جدیدترین قیمت‌ تبلت در بازار +جدول
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
پول هایی که برای تغییر سبک زندگی در ایران خرج می‌شود
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر