شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
 


    دوشنبه ٩ اسفند ١٣٩٥

    

   دانشگاه آزاد و یک چالش قانونی جدید/ پول یا علم؟ مسئله این است

    دانشگاه آزاد گیج و مستاصل به نظر می‌رسد. از طرفی به خاطر اجرا نکردن مصوبه مدرک آموزشی و از طرفی به خاطر پیشینه سیاهی که برای خود در کارنامه پایان نامه فروشی دست و پا کرده است. 

   

دانشگاه آزاد گیج و مستاصل به نظر می‌رسد. از طرفی به خاطر اجرا نکردن مصوبه مدرک آموزشی و از طرفی به خاطر پیشینه سیاهی که برای خود در کارنامه پایان نامه فروشی دست و پا کرده است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-زینب امیدی، آیا بدون ارائه و دفاع از پایان نامه می‌شود مدرک معبر دانشگاهی گرفت؟ اغلب افراد فکر می‌کنند دانشجو در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد صرف وجود پایان نامه و طی کردن مراحل دفاع آن موفق به کسب مدرک می‌شود اما وجود یک مصوبه در وزارت علوم چنین طرز تفکری را رد می‌کند. مصوبه‌ای در چاچوب‌های قانونی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، به دانشجو این اجازه را می‌دهد تا زیر نظر گروه آموزشی دانشگاه با پاس کردن ۶ واحد درسی به جای ارائه پایان نامه مدرک فارغ التحصیلی خود را بگیرد. البته باید این را نیز در نظر داشت که تهیه یک پایان نامه شیک و به نظز علمی این روزها برای عده‌ای از دانشجویان به راحتی قدم زدن روی آسفالت‌های خیابان انقلاب و انتخاب منوی دلخواه میان کافه‌های متعدد آن شده. حالا به راستی این مصوبه برای چه کسانی و برای چه چیزی تصویب شده است؟

 

‌پایان نامه نمی‌خواهیم!

از زمان تصویب این مصوبه شائبه‌های زیادی گریبان گیرش شدند و دو جبهه موافقان و مخالفان در طیف‌های مختلف دانشجو، استاد، مسئولین دانشگاه‌ها و ... در مقابلش شکل گرفتند. ماجرای این مصوبه از آنجا آغاز می‌شود که برای دانشجویانی که بنا به دلایلی نمی‌خواهند پایان نامه ارائه دهند با هماهنگی واحد آموزشی آن دانشگاه ۶ واحد درس نظری ارائه می‌شود و دانشجوی مذکور می‌تواند با پاس کردن این ۶ واحد مدرک فارغ التحصیلی خود را کسب نماید، اما نکته قابل تامل درج عنوان «معادل آموزشی» در پایان نامه این دسته از دانشجویان است که نحوه و تفاوت اخذ مدرک را نشان می‌دهد.

 


همانطور که برای همه روشن و مبرهن است تمامی مصوبات وزارت علوم برای دانشگاه‌های زیر مجموعه آن لازم الاجراست؛ اما خبرهای رسیده حاکی از آن است که دانشگاه آزاد ساز مخالف خود را برای اجرا نشدن این مصوبه کوک کرده است و در بسیاری از دانشکده‌های آن خبری از اجرای آن نیست. اینکه چرا نباید چنین مصوبه‌ای در دانشگاه آزاد اجرا شود قطعا محل سوال قرار می‌گیرید.

 

آنطور که دانشجویان دانشگاه آزاد می‌گویند، پاس کردن ۶ واحد درسی بسیار کم هزینه‌تر است. ظاهرا تفاوت درآمد دانشگاه آزاد از هر دانشجوی ارشد که به جای اخذ واحد پایان‌نامه ۶ واحد پاس کنند بیش از ۱ میلیون تومان است. رقمی که اگر ضرب در تعداد دانشجویان این دانشگاه شود ابعاد بهتر مشخص می‌شود. به نظر می‌رسد بحثی که کماکان دانشگاه آزاد را فارغ از قیود، شروط ، بند و تبصره ها آزاد نگاه می دارد؛ تنها یک چیز است «پول».

 

ممانعت دانشگاه آزاد در اجرای این مصوبه در حالی است که این قانون از سوی وزارت علوم در اکثر دانشگاه‌های مطرح همچون دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تهران و ... اجرا می‌شود. برای بررسی علت این کار تلاش ما برای رسیدن به پاسخی متقن از سوی مسئولان دانشگاه آزاد بی نتیجه ماند و تنها کسی که حاضر به مصاحبه شد معاون آموزشی واحد کرج این دانشگاه بود.

 

حذف پایان نامه ارشد فقط برای دانشجویان شرایط خاص

شقایق معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج در خصوص مصوبه  وزارت علوم مبنی بر کسب مدرک کارشناسی ارشد با گذراندن شش واحد درسی به جای ارائه پایان نامه و دفاع از آن گفت: این مصوبه به هیچ عنوان در همه واحدهای دانشگاه آزاد اجرا نشده است چرا که مستند به موارد خاص است و برای دانشجویانی که ناتوانی جسمی، معلولیت یا موارد بسیار ویژه و خاصی که به تبع آن دانشجو توانایی ارائه و دفاع از پایان نامه را ندارد اجرا می‌شود.

 

وی ادامه داد: همه دانشجویان دانشگاه آزاد موظف به ارائه پایان نامه و دفاع از آن هستند که این روند هم چنان به قوت خود باقی است و دانشجویان باید شش واحد عملی پایان نامه را دفاع کنند.

 


حرف‌های این معاون نشان می‌دهد موضع دانشگاه آزاد در خصوص اجرایی نشدن این مصوبه بسیار سفت و سخت است. تا جایی که شقایق می‌گوید اصلا تا کنون چنین چیزی در واحد کرج حتی برای یک بار هم اجرایی نشده است. اما چرا گفته می‌شود این مصوبه فقط دانشجویانی است که شرایط یا بیماری خاصی دارند چنین چیزی در مصوبه تایید شده وزارت علوم درج نشده و صرفا به پایه حداقل نمره ۱۴ برای هر دانشجو بسنده شده است!

 

یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد تهران شمال در خصوص بازتاب خبر این مصوبه می‌گوید: یکی از اساتید طراز اول ما سر کلاس به شدت به اجرای این مصوبه معترض بود چرا که می‌گفت در حال حاضر آمار پایان نامه فروشی در کشور رو به افزایش است و دانشگاه آزاد در این بین سهم زیادی را به خود اختصاص داده است اما اجرای این مصوبه نمی‌تواند دانشجویان را از کپی پایان نامه این و آن و در نتیجه پایین آمدن آمار پایان نامه فروشی دور کند.

 

فقط می‌خواهند آمار پایان نامه فروشی را کم کنند

یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تهران مرکز درباره این مصوب معتقد است: من فکر می‌کنم با این کار نظام آموزشی زیر سوال می‌رود دانشجو در مقطع کارشناسی حدود ۱۴۰ واحد پاس می‌کند چه لزومی دارد که به جای کار پژوهشی و پروژهای پایان نامه و دفاع از آن شش واحد درسی دیگر بگذراند؟ دلیل وجود چیزی به اسم پایان نامه تجمیع همه یافته‌ها و چیزهایی است که در طول تحصیل هر دانشجویی کسب کرده و باید در قالب چیزی به اسم پایان نامه نمود پیدا کند.

 
وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد باید به جای برداشتن پایان نامه استاد خوب تربیت کند یا به اساتید خبره خود بگوید به دانشجویان راه حل درست ارائه دادن پایان نامه را یاد دهند. دانشگاه آزاد باید پایه را درست کند نه اینکه وقتی آمار پایان نامه فروشی در این دانشگاه بالا می‌رود برای پاک کردن صورت مسئله دست به چنین کاری بزند. در این مصوبه جدید تعیین شده که «چنانچه دانشجویی تمام واحدهای آموزشی دوره را با میانگین کل حداقل ۱۴ گذرانده باشد ولی نتواند یا نخواهد از پایان نامه خود دفاع کند» شامل این مصوبه می شود. آیا به نظر شما قرار دادن حداقل نمره یعنی ۱۴ کار منطقی است این نمره را بسیاری از دانشجویان کسب می‌کنند و چیز دست نیافتنی نیست به همین خاطر این امکان برای اکثر دانشجویان دانشگاه آزاد فراهم می‌شود که به جای طی کردن پروسه پر فراز و نشیب پایان نامه، شش واحد درسی پاس کنند.


 
وی در پایان سخنان خود گفت: اقدام دانشگاه آزاد باعث پایین آمدن رنکینگ پژوهشی دانشگاه و از بین رفتن پایه علمی آن می‌شود. آیا به نظر شما دانشگاه‌های مطرح و مادری همچون دانشگاه تهران، بهشتی و صنعتی شریف دست به چنین اقدامی می‌زنند؟ درجه بندی دانشگاه‌های ما با پژوهش‌های آنها مشخص می‌شود. دانشگاه آزاد با این کار سیستم کار باشگاه پژوهشگران جوان را نیز زیر سوال برده است.

 

دانشگاه آزاد گیج و مستاصل  به نظر می‌رسد از طرفی به خاطر اجرا نکردن این مصوبه و از طرفی به خاطر پیشینه سیاهی که برای خود در کارنامه پایان نامه فروشی دست و پا کرده است و حالا انگشت اتهام برخی دانشجویان و اساتید هم به سمتش نشانه رفته است. بعضی دانشجویان خواستار اجرا شدن این مصوبه هستند و از اینکه دانشگاه آزاد تحت هر شرایطی حاضر به از دست  دادن سود مالی خود نیست مثل گذشته شاکی‌اند. باید دید دانشگاه آزاد برای اجرای این مصوبه چه کار خواهد کرد.

 

 

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
قابل توجه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر
مراسم قرعه کشی عمره دانشجوئی دانشگاههای استان چهارمحال و بختیاری در تالار شهید مطهری دانشگاه شهرکرد برگزار گردید
ثبت نام عمره دانشجوئی
آمریکا نزد ملت‌ها منفورترین قدرت جهان است/ همه گزینه‌ها روی میز باشد؛ چه غلطی می‌خواهند بکنند؟
ثبت نام هفدهمین دوره مراسم "ازدواج دانشجویی" آغاز شد.
غم و شادی، همیشه با هم!
عکس/ دختر سید حسن خمینی
جدول/ قیمت انواع موبایل در بازار
دعای وداع امام سجاد(ع) با ماه رمضان با نوای جانسوز میثم مطیعی
استراتژی جدید غرب در مواجهه با ایران
نگاهی به معادلات جدید منطقه /چرا اخوان افول کرد ؟
هزینه‌ها و درآمدهای دانشگاه احمدی‌نژاد
عزیزم بهترين فيلمي که تو عمرت ديدي چي بود؟
آيا تجربه توزيع لامپ كم‌مصرف ارزان قيمت را نمي‌توان در مورد شيرآلات مدرن تكرار كرد؟
همه فوتبالیست ها در الهیه، فرشته و فرمانیه!
جریان های انحرافی در دولت های بعد از انقلاب؛ «مشارکت» برای براندازی نظام!
خرافه‌های عروسی در کشورهای دنیا
حجاب برتر دختر ورزشکار ایرانی؛ درخشان‌تر از مدال نقره بازی‌های آسیایی
احمدی نژاد هم رجعت می‌کند؟
نکاتی برای ورود به ماه رمضان از زبان آیت الله قرهی؛ از هم حلالیّت بطلبیم
آغاز جداسازي اينترنت از اينترانت خانگي
عقدکنان دو مجری معروف در جماران + تصاویر
روایتی از حضور رهبر انقلاب در منطقه آغشته به آلودگی شیمیایی+عکس
نامه تهیه‌کننده برنامه سحرگاهی شبکه دو سیما به فرزاد جمشیدی
طنز/ از تبليغ تلويزيون‌در نود تا رنگ‌مو در زنده‌باد‌زندگي
روحانی در همایش افق رسانه:این انتخابات تمام شبهات درباره مشروعیت نظام را پاسخ داد/ نقش رهبر انقلاب بی‌بدیل بود
چگونه نوه مسيحي قيصر روم، مادر امام زمان(عج) شد؟
همه آنچه در جریان ترور آیت‌الله خامنه‌ای گذشت
ورود روزانه 16 هزار پرونده به قوه قضائیه/ سرقت جرم نخست کشور
نامه‌ عجیب فرزاد جمشیدی درباره شایعات پیرامونش!
جدیدترین آهنگ حامد زمانی به نام «ما ایستاده ایم»
حجه الاسلام قرائتی: هیچ کاندیدایی نمی‌گوید قرآن درباره مشکلات اقتصادی چه می‌گوید!
واقعا حجاب مهم است؟
شعور و معرفت در هستی به روایت یک دانشجوی امریکایی
٨توصیه شهاب مرادی برای دختران مجرد در سن بالا
عکس هایی از عجیب ترین عمل پیوند صورت +18
زینب (س)، مادر تمام مصیبت ها
اسرائیل در جولان منتظر همان پاسخی باشد که در جنوب لبنان گرفت
هفت روز از فداكاري آتش‌نشان تهراني گذشت؛ اين سطل آب يخ لازم بود تا حواسمان بيايد سر جايش
تعرفه‌های پزشکی بخش خصوصی در سال ۹۲ اعلام شد
حضرت روح الله از استقامت برای پیشرفت می گوید
دكتر سعيد جليلي در كنفرانس خبري خود در استانبول: حق غنی‌سازی اورانیوم یک اجماع ملی در ایران است
پاسخ به سوالات شرعی و شبهات مذهبی
ناگفته های احمدی مقدم از حوادث 88
توهین جدید خواننده هتاک به مقدسات!
دعای زیبای ماه رجب
سنگ تمام احمدی نژاد برای مشایی
«خرس بزرگ» بر پیراهن پرسپولیس!
عیادت سرزده احمدي‌نژاد از یک بازیگر+ عکس
کمبود داروهای بیهوشی دلایل پشت‌پرده دارد
پادكست شنيدني درباره اعتكاف
هتک حرمت وهابیت به مرقد سومین مرد مسلمان تاریخ
تروریست‌های سوریه مرقد چه کسی را نبش قبر کردند؟
شعر / این نبش قبر، عقده ی دیرینه ی شماست