شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
 


    چهارشنبه ٢٠ آبان ١٣٩٤

    

   یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛

    دانشجویان معترض، تهدید به کمیته انضباطی شدند این اتفاق اما با واکنش تشکل های دانشجویی این دانشگاه مواجه شد و البته چند روز بعد، معاونت فرهنگی دانشگاه رازی نیز اطلاعیه ای در این خصوص منتشر کرد.  

   

هفته گذشته همزمان با 13 آبان، فیلمی تحت عنوان «حرام زاده‌های بی شرف» در دانشگاه رازی کرمانشاه اکران شد که در جای خود تامل‌برانگیز بود.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ این اتفاق اما با واکنش تشکل های دانشجویی این دانشگاه مواجه شد و البته چند روز بعد، معاونت فرهنگی دانشگاه رازی نیز اطلاعیه ای در این خصوص منتشر کرد.

وحید عزیزی* از دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در یادداشتی ارسالی به «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ درباره این اتفاق و حواشی پیرامون آن نوشت: انقلاب اسلامی ایران از ابتدا برمبنای جهت گیری های خاصی شکل گرفته است، این جهت گیری ها تماما ریشه در اعتقادات و آموزه های دینی و تجربیات تاریخی ملت دارد.

یکی از جهت گیری های اصلی انقلاب اسلامی که جزیی از ماهیت انقلاب است، روحیه ظلم ستیزی و مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی است.

استکبار در همه دوران های تاریخی وجود داشته است و درحال حاضر نماد تام و تمام آن درجهان آمریکا شناخته شده است. بر همین اساس امام خمینی(ره) روز سیزده آبان که تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاده را به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار نامیده اند. این موضع کلی در برابر استکبار جزء دکترین ثابت نظام محسوب می شود چرا که کاملا برمبنای اعتقادات دینی و منافع ملی ماست.

متاسفانه در کشور جریان فکری ای ایجاد شده که درصدد است بدون درنظر گرفتن آموزه های دینی و اعتقادی و برخلاف تجربیات متعدد تاریخی ملت ایران،روحیه استکبارستیزی را کم رنگ نماید.

دراین بین دانشگاه های کشور نیز مصون از گزند این جریان فکری خاص که عامدا یا ساده لوحانه درجهت منافع بیگانگان گام برمی دارند،نبوده است چرا که جریان فکری مذکور سعی دارد بیشترین هجمه خود را بر روی قشر جوان متمرکز کند فلذا دانشگاه را بهترین محل برای ترویج افکار خود می داند.

در روز چهارشنبه سیزده آبان ماه مراسم راهپیمایی ضداستکباری در سراسر کشور پرشورتر از قبل برگزارشد و شعارهایی از قبیل "هیهات من الذله" "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر صهیونیست" سر داده شد و پلاکارد هایی با مضامین "آنهایی که خواب آمریکا را می بینند خدا بیدارشان کند" در دست مردم قرار داشت.

همه این ها نشان ازاین دارد که ملت بزرگ ایران با بصیرت و آگاهی کامل و با روحیه استکبارستیزی می خواهد بغض خود نسبت به جهانخواران عالم و در راس آن آمریکا که دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است را به گوش همه جهانیان برساند اما متاسفانه در این روز در دانشگاه رازی کرمانشاه اتفاقاتی افتاد که صحنه گردان اصلی آن همان جریان فکری ایست که در ابتدای سخن به آن اشاره شد.

عاملان این جریان فکری در دانشگاه رازی به صورت کاملاً غیرقانونی دست به اکران فیلمی زدند به نام "حرام زاده های بی شرف". این فیلم که ساخته شده توسط کمپانی های فیلم سازی یهودیان صهیونیست است درصدد قهرمان نشان دادن ارتش جنایتکار آمریکا و تطهیر چهره نحس آمریکای خونخوار است.

داستان از این قرار بوده که معاونت فرهنگی دانشگاه مجوز اکران این فیلم مبتذل را صادر کرده بدون اینکه شورای فرهنگی دانشگاه را در جریان اجرای این برنامه قرار داده باشد. در صورتی که طبق ماده سه ضوابط فعالیت کانون های فرهنگی که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد می بایست ابتدا کلیت این برنامه در شورای فرهنگی دانشگاه تصویب می شد.

بسیج دانشجویی دانشگاه، یک روز قبل از تاریخ اکران فیلم یعنی دوازده آبانماه با معاونت فرهنگی دانشگاه تماس می گیرند و به ایشان تذکر می دهند که این فیلم به لحاظ محتوایی هم سو با قهرمان نشان دادن آمریکاست و گزینش این فیلم برای اکران در روز سیزده آبان، روز استکبار ستیزی، به منزله ی تلاش در جهت نفوذ فرهنگی آمریکا و مخالفت با تفکر و روحیه ی استکبار ستیزی است و به نظر می‌رسد کاملا هدفمند و جهت دار بوده فلذا از ایشان خواهش می کنند که جلوی اکران این فیلم را بگیرند ولی معاونت فرهنگی دانشگاه با این استدلال غیر منطقی که این فیلم صحنه ی منافی عفت ندارد اقدام اشتباه خود را توجیه می کند.

در روز بعد یعنی در روز سیزده آبان همزمان با اکران فیلم چند دانشجو که از غیر قانونی بودن مجوز این برنامه اطلاع داشته اند اکران فیلم را متوقف می نمایند و اجرای برنامه با اختلالاتی مواجه می شود که با کمک حراست دانشجویانی که فیلم را متوقف کرده بودند را از محل اکران فیلم بیرون کردند و سپس ادامه فیلم اکران شد .

بعد از این ماجرا و فراخوانده شدن دانشجویان معترض و معاونت فرهنگی به حراست مرکزی دانشگاه، معاون فرهنگی دانشگاه و همچنین مدیر کل فرهنگی به این دانشجویان توهین و بی احترامی کرده( که از گفتن عبارات توهین آمیز به کار رفته معذوریم) و آنها را تهدید کرده اند که با آنها برخورد تندی خواهد شد و در کمیته ی انضباطی آنها را توبیخ خواهند کرد .

در راستا صدور مجوز غیرقانونی و گزینش هدفمند فیلمی استکباری برای اکران در روز سیزده آبان، تشکل انجمن اسلامی دانشجویان مستقل و بسیج دانشجویی دانشگاه رازی، بیانیه ای تنظیم کردند که در خبرگزاری ها منتشر شد و مراتب اعتراض خود را از تخلفات و قانون شکنی های انجام گرفته به گوش جامعه دانشجویی و نهاد های ذیربط رساندند.

در پی بیانیه های این دو تشکل و بالا گرفتن اعتراضات دانشجویان و همچنین مسئولین استان به این اقدامات غیر قانونی و مشکوک، معاونت فرهنگی دانشگاه، با همه این تنش ها همچنان بر موضع خود پافشاری کرده و بیانیه ای را به صورت رسمی در سایت دانشگاه قرار داد،که تعجب همه دانشجویان را برانگیخت، در بیانیه مذکور آمده است "صدور مجوز پخش در دانشگاه رازی بر اساس دریافت ضد استکباری از فیلم بوده است" و به این صورت سعی کردند، اهداف پشت پرده از اکران این فیلم کاملا استکباری را انکار کنند و همچنین در قسمتی از بیانیه آمده است "معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه رازی بر خود فرض میداند که راه نفوذ استکبار جهانی، بخصوص آمریکا را بنا به فرموده رهبر عظیم الشأن مان با جدیت تمام سد نمایند" به راستی با این اوصاف باید دم خروس را باور کرد یا قسم حضرت عباس را.

در ماجرای پیش آمده آنچه جای تعجب و تاسف دارد این است که مسؤلین دانشگاه به خود اجازه می دهند که خلاف متن صریح قانون عمل کنند، و اقداماتی انجام دهند که خلاف منافع ملی و ارزش های اسلام و انقلاب است و سرسختانه نیز از این قبیل اقدامات دفاع می کنند و به هیچ وجه حاضر به پذیرش اشتباه خود نیستند و اگر دانشجویی هم با آنها مخالفت کند با زبان توهین و تشر با او برخورد می کنند.

* عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه رازی کرمانشاه

 

 

 

 

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
قابل توجه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر
مراسم قرعه کشی عمره دانشجوئی دانشگاههای استان چهارمحال و بختیاری در تالار شهید مطهری دانشگاه شهرکرد برگزار گردید
ثبت نام عمره دانشجوئی
آمریکا نزد ملت‌ها منفورترین قدرت جهان است/ همه گزینه‌ها روی میز باشد؛ چه غلطی می‌خواهند بکنند؟
ثبت نام هفدهمین دوره مراسم "ازدواج دانشجویی" آغاز شد.
غم و شادی، همیشه با هم!
عکس/ دختر سید حسن خمینی
جدول/ قیمت انواع موبایل در بازار
دعای وداع امام سجاد(ع) با ماه رمضان با نوای جانسوز میثم مطیعی
استراتژی جدید غرب در مواجهه با ایران
نگاهی به معادلات جدید منطقه /چرا اخوان افول کرد ؟
هزینه‌ها و درآمدهای دانشگاه احمدی‌نژاد
عزیزم بهترين فيلمي که تو عمرت ديدي چي بود؟
آيا تجربه توزيع لامپ كم‌مصرف ارزان قيمت را نمي‌توان در مورد شيرآلات مدرن تكرار كرد؟
همه فوتبالیست ها در الهیه، فرشته و فرمانیه!
جریان های انحرافی در دولت های بعد از انقلاب؛ «مشارکت» برای براندازی نظام!
خرافه‌های عروسی در کشورهای دنیا
حجاب برتر دختر ورزشکار ایرانی؛ درخشان‌تر از مدال نقره بازی‌های آسیایی
احمدی نژاد هم رجعت می‌کند؟
نکاتی برای ورود به ماه رمضان از زبان آیت الله قرهی؛ از هم حلالیّت بطلبیم
آغاز جداسازي اينترنت از اينترانت خانگي
عقدکنان دو مجری معروف در جماران + تصاویر
روایتی از حضور رهبر انقلاب در منطقه آغشته به آلودگی شیمیایی+عکس
نامه تهیه‌کننده برنامه سحرگاهی شبکه دو سیما به فرزاد جمشیدی
طنز/ از تبليغ تلويزيون‌در نود تا رنگ‌مو در زنده‌باد‌زندگي
روحانی در همایش افق رسانه:این انتخابات تمام شبهات درباره مشروعیت نظام را پاسخ داد/ نقش رهبر انقلاب بی‌بدیل بود
چگونه نوه مسيحي قيصر روم، مادر امام زمان(عج) شد؟
همه آنچه در جریان ترور آیت‌الله خامنه‌ای گذشت
ورود روزانه 16 هزار پرونده به قوه قضائیه/ سرقت جرم نخست کشور
نامه‌ عجیب فرزاد جمشیدی درباره شایعات پیرامونش!
جدیدترین آهنگ حامد زمانی به نام «ما ایستاده ایم»
حجه الاسلام قرائتی: هیچ کاندیدایی نمی‌گوید قرآن درباره مشکلات اقتصادی چه می‌گوید!
واقعا حجاب مهم است؟
شعور و معرفت در هستی به روایت یک دانشجوی امریکایی
٨توصیه شهاب مرادی برای دختران مجرد در سن بالا
عکس هایی از عجیب ترین عمل پیوند صورت +18
زینب (س)، مادر تمام مصیبت ها
اسرائیل در جولان منتظر همان پاسخی باشد که در جنوب لبنان گرفت
هفت روز از فداكاري آتش‌نشان تهراني گذشت؛ اين سطل آب يخ لازم بود تا حواسمان بيايد سر جايش
تعرفه‌های پزشکی بخش خصوصی در سال ۹۲ اعلام شد
حضرت روح الله از استقامت برای پیشرفت می گوید
دكتر سعيد جليلي در كنفرانس خبري خود در استانبول: حق غنی‌سازی اورانیوم یک اجماع ملی در ایران است
پاسخ به سوالات شرعی و شبهات مذهبی
ناگفته های احمدی مقدم از حوادث 88
توهین جدید خواننده هتاک به مقدسات!
دعای زیبای ماه رجب
سنگ تمام احمدی نژاد برای مشایی
«خرس بزرگ» بر پیراهن پرسپولیس!
عیادت سرزده احمدي‌نژاد از یک بازیگر+ عکس
کمبود داروهای بیهوشی دلایل پشت‌پرده دارد
پادكست شنيدني درباره اعتكاف
هتک حرمت وهابیت به مرقد سومین مرد مسلمان تاریخ
تروریست‌های سوریه مرقد چه کسی را نبش قبر کردند؟
شعر / این نبش قبر، عقده ی دیرینه ی شماست