چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨
 


    سه شنبه ٢٧ آبان ١٣٩٣

    

   سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!

    همه مسلمانان موظف به کسب آمادگی دفاعی در مقابل هجوم احتمالی دشمنان هستند، چنانکه قرآن کریم می‌فرماید: «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عبدوالله وعدوکم». از این رو، خدمت سربازی امری مقدس محسوب می‌شود. 

   

 

سپهر غلامحسینی// اصولا در تمامی برهه‌های تاریخی، مسأله تأمین امنیت برای هر کشور و جامعه‌ای از اهمیت والایی برخوردار بوده است و این مهم به ویژه با در نظر گرفتن مسائلی نظیر احتمال تهاجم نظامی بیگانگان و فتنه‌های معاندین، جز با مشارکت و آمادگی عمومی تمامی اعضای جامعه می‌سر نمی‌باشد. مسلما کشوری از قدرت دفاعی بالا و آمادگی کامل در مقابل خطرات احتمالی برای حفظ کیان، هستی و ناموس خود برخوردار است که همیشه نیروهای آماده دفاع حضور فعال و جدی داشته باشند. اهمیت این موضوع با در نظر گرفتن موقعیت حساس جغرافیایی و ژئوپولتیکی کشور ما به خوبی مشخص می‌شود. هرچند با تغییر روشهای جنگ‌های نوین، که از شکل سخت خود خارج شده است بر چگونگی این آمادگی مباحثی مطرح است که مورد مباحثه این گفتار نیست.
از سوی دیگر و از منظر آموزه‌های دینی، همه مسلمانان موظف به کسب آمادگی دفاعی در مقابل هجوم احتمالی دشمنان هستند، چنانکه قرآن کریم می‌فرماید: «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عبدوالله وعدوکم». از این رو، خدمت سربازی امری مقدس محسوب می‌شود. بنابراین نوشتار حاضر به هیچ وجه درصدد نادیده انگاشتن ضرورت خدمت وظیفه و آموزش‌های لازم برای جامعه جوان کشور نیست و تنها در پی بررسی و تحلیل رابطه‌بازی‌های پشت پرده و‌گاه عیانی است که در این مقوله مشاهده می‌شود و در اصطلاح عامیانه آن را پارتی بازی می‌خوانیم. بی‌شک برای اظهار نظر درباره یک پدیده اجتماعی که در بستر عدم رعایت ضوابط قانونی و یا سکوت قانون صورت می‌گیرد، نیازمند استدلال و برهان و اقناع مخاطب هستیم.
قبل از ورود به بحث، خالی از لطف نخواهد بود برخی از فرمایشات امام راحل عظیم الشان و رهبر معظم انقلاب را در قالب دو فرمان هشت ماده‌ای این دو بزرگوار بررسی نماییم.
حضرت امام خمینی (ره) در آذرماه سال ۶۱ در فرمان موسوم به فرمان هشت ماده‌ای خود اینگونه بر ضرورت اجرای صحیح قانون و رعایت شرع در ساختار ارگانهای کشور تاکید می‌کنند که: «تمامی ارگان‌ها باید با اسلامی شدن قوانین و مقررات و ارتباطات خاطره بد و ننگین روابط دوره طاغوتی پهلوی و قبل آن را از یاد مردم ببرند و این جز با رعایت دقیق شرع و پرهیز از هواهای نفسانی و تمایلات قومی قبیله‌ای می‌سر نمی‌شود.»
رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) نیز در فرمان هشت ماده‌ای خود خطاب به روسای وقت سه قوه که البته فرمانی عمومی و برای همیشه تاریخ است می‌فرمایند: «حکومتی که مفتخر به الگو ساختن نظام علوی است باید در همه حال تکلیف بزرگ خود را کم کردن فاصلهٔ طولانی خویش با نظام آرمانی علوی و اسلامی بداند. جمهوری اسلامی که جز خدمت به مردم و افراشتن پرچم عدالت اسلامی هدفی ندارد نباید در این راه دچار غفلت شود.»
ایشان هم چنین در بیان چالش‌های درونی این امر نیز متذکر می‌شوند که: «با آغاز مبارزه جدی با فساد و رابطه‌ها، یقینا زمزمه‌ها و به تدریج فریاد‌ها و نعره‌های مخالفت با آن بلند خواهد شد. این مخالفت‌ها عمدتا از سوی کسانی خواهد بود که از این اقدام بزرگ متضرر می‌شوند. به مسئولان خیرخواه در قوای سه گانه بیاموزید که تسامح در مبارزه با فساد به نوعی هم دستی با فاسدان و مفسدان است.»
رهبر معظم انقلاب همچنین در ضرورت پاسخ قاطع به این رابطه‌ها و تشویق انسانهای سالم می‌فرمایند: «ضربهٔ عدالت باید قاطع ولی در عین حال دقیق و ظریف باشد. چه نیکو است که تشویق صالحان و خدمتگزاران نیز در کنار مقابله با فساد و مفسد وظیفه‌ای مهم شناخته شود.»
ایشان با تاکید بر مبارزه جدی در این زمینه اینگونه می‌فرمایند که: «با این امر مهم وحیاتی نباید به گونۀ شعاری تبلیغاتی و تظاهر گونه رفتار شود. به جای پرداختن به ریشه‌ها و‌ام الفساد‌ها به سراغ ضعفا و خطاهای کوچک نروید و نقاط اصلی را‌‌ رها نکنید.»
 رابطه‌ها در توزیع مشمولین
در زمینه توزیع مشمولین سربازی همواره دو موضوع مورد بحث بوده است؛ اولی توزیع میان یگان‌ها و ارگانهای نظامی متفاوت و دیگری توزیع جغرافیایی محل خدمت مشمولین که در هر دو زمینه همواره چالش‌های متعددی را شاهد هستیم. قاعدتا بر اساس آنچه می‌توان از آن به ضعف قانونی در تدوین آیین نامه مدون مشترک شرح وظایف سربازی در کشور نام برد، خدمت سربازی در ارگان‌های مختلف نظامی از جمله: ارتش، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، وزارت دفاع و یا در دیگر نهادهای مرتبط با میزان سختی متفاوتی روبرو است و این خود دستمایه شیوع نوعی رابطه و پارتی‌بازی شده است. کسانی که دارای رابطه در نهادهایی هستند که سربازی در آن یگان سهل‌تر است به راحتی در زمان توزیع و بعد از طی دوره آموزشی، به آن یگان دلخواه منتقل می‌گردد و عملا سربازی در یگان‌های با زحمت بیشتر نصیب کسانی می‌شود که یا رابطه‌ای در این یگان‌ها نداشته‌اند و یا نخواسته‌اند از روند ناپسند رابطه‌بازی بهره ببرند. در زمینه توزیع جغرافیایی محل خدمت نیز همین روال تکرار می‌شود و افراد دارای رابطه در نزدیک‌ترین محل به زندگی خود مشغول به خدمت می‌شوند و آن‌ها که از این موهبت مذموم بی‌بهره‌اند باید در مرز‌ها و دورافتاده‌ترین مناطق و در شرایط سخت آب و هوایی خدمت سربازی را به پایان برسانند.

 رابطه‌بازی در امریه‌ها
امروزه استفاده از امریه‌ها و پذیرش در دستگاههای خواهان و مجری امریه، بدون داشتن رابطه تقریبا غیرممکن است. در حالیکه امریه از لحاظ ماهیتی به منظور رفع معضل به بطالت گذشتن وقت یا غیرمرتبط بودن فضای خدمت نخبگان طراحی شده تا ضمن رفع معضلات نامبرده از ظرفیت نخبگان و تحصیل کرده‌ها در رونق فضای اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور استفاده شود، عملا به مجرایی برای فرار آقازادگان و ویژه‌خواران از خدمت سربازی شده است.
 رابطه‌بازی در محل ارائه خدمات
رابطه‌های موجود در اختصاص و توزیع سربازان در مجموعه یک ارگان خاص نیز خود بسیار تامل برانگیز است. به طور مثال: وقتی خدمت سربازی در نیروی انتظامی را مورد کنکاش قرار ده