شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
 


    يکشنبه ١٠ آذر ١٣٩٢

    

   قصه طولانی رفع فیلتر فیسبوک در دولت یازدهم

    بعد از مشاهده صفحاتی با نام مقامات رسمی و وزرای دولت و رویکرد مثبت بعضی از خواص و وزرا ، برخی از احتمال ارائه لایحه ای مبنی بر برداشته شدن فیلترینگ فیسبوک به مجلس خبر میدهند. مشروح کامل خبر را خود دنبال کنید: 

   

از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، وضعیت دسترسی به فیس‌بوک و رفع فیلتر از آن یکی از پرسش‌های رسانه ای و مشتریان فضای مجازی بوده است. در این میان خبرهای زیادی نیز از عضویت برخی اعضای کابینه در این شبکه اجتماعی منتشر شد که در نهایت نیز صفحات منتسب به وزرا تکذیب شده و حتی دادستان کل کشور خبر از جعل صفحات وزرا در فیس‌بوک داد.

البته اتفاق ایجاد صفحاتی با نام مقامات سیاسی از گذشته هم وجود داشته اما این بار این که این صفحه به طور مستقیم توسط شخص وزیر مدیریت می‌شود و وی روز نوشت‌هایی را در صفحه شخصی خود منتشر می‌کند، بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات داخل و حتی خارج از کشور داشت.

با این حال اگرچه برخی وزرا حضور خود در این شبکه اجتماعی را تکذیب می‌کنند، اما گویی وزیرخارجه از این ماجرا مستثنا است. محمد جواد ظریف به قولی بخشی از دیپلماسی خود را فیس‌بوکی دنبال می کند. به نحوی که از طریق فیس بوک و بعضاً توییتر خود به سخنان داخلی‌ها و خارجی‌ها پاسخ می‌دهد. در سفر اخیر ژنو نیز با وجود مذاکرات سنگین و فشرده با هیأت های غربی از به روز کردن فیس بوک خود غافل نشد و لحظه به لحظه مردم را از طریق اين صفحه در جریان کارهایش می‌گذاشت.

آغاز موضع گيري ها درباره رفع فیلتر فیس بوک
شاید اولین اظهار نظر غیر رسمی دولتی ها از رئیس جمهور آغاز شد. روحانی در سفر خود به نیویورک در بخشی از مصاحبه خود با یک رسانه آمریکایی در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص این که آیا مردم به توئیتر و فیسبوک می توانند دسترسی داشته باشند؟ گفت: نظر دولت این است که مردم باید دسترسی داشته باشند به همه اطلاعات جهانی، نظارت ما باید نظارت اخلاقی و هویت ملی ما باشد.

پس از آن بود که بعد از واکنش ها به این اظهارت رئیس جمهور، وزیر ارتباطات چندی پیش از ایجاد کمیته‌ای برای بررسی موضوع عضویت برخی اعضای هیات دولت در شبکه‌ی اجتماعی فیس بوک خبر داد. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چندی پیش اظهاراتی در خصوص این شبکه‌اجتماعی داشت که تقریباً به تیتر اول اخبار کشور تبدیل شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برداشته شدن فیلترینگ شبکه اجتماعی فیس بوک و دسترسی راحت به آن گفت: نه تنها فیس بوک بلکه باید سایر شبکه های اجتماعی نیز قابل دسترسی باشند. همان طور که الان هستند اما باید قید غیر قانونی بودن آن برداشته شود.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا فیلترینگ فیس بوک برداشته و دسترسی به آن تسهیل می شود یا خیر، افزود: این مساله مربوط به کمیته فیلترینگ است که مستقیماً زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و این وزارتخانه فقط یک نماینده در کمیته یاد شده دارد.

"کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه"، طبق ماده ۲۲ قانون جرائم رایانه‌ای، کارگروهي فراقوه‌ای است که از وزیر یا نماینده وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاداسلامی و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب کمیسیون قضائی و حقوقی و تأیید مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و ریاست آن بر عهده دادستان کل کشور است.

پیشنهادی برای تغییر فیلتر فیس‌بوک
بعد از وزیر فرهنگ نوبت به وزیر ارتباطات رسید تا رویکرد مثبت خود نسبت به کارایی شبکه‌های اجتماعی را رسانه‌ای و به بیان راهکاری برای استفاده مناسب از آنان بپردازد. محمود واعظی وزیر ارتباطات اخیراً، پیشنهادی مبنی بر ایجاد پلیس اینترنت توسط خود مردم و کاربران داده است.

او در این زمینه گفته است: فیس بوک یک شبکه اجتماعی است که در آن صفحات بسیار خوب وجود دارد ولی برخی از صفحات آن نامناسب است. با رفع فیلتر صفحات مناسب و آموزنده فیس بوک قطعا موافقیم اما باید یک مکانیزیمی وجود داشته باشد که بتوان صفحات مناسب را از نامناسب تفکیک کرد. هم اکنون از نظر فنی امکان تفکیک صفحات مناسب و نامناسب بر اساس محتوا در سایتهای اینترنتی وجود ندارد اما گروهی در حال انجام این کار برای اجرای فنی آن هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای مثال می توانیم IP های اینترنتی را شناسنامه دار کنیم به این معنی که هر فرد همانطور که یک شماره ماشین دارد یک IP مشخص داشته باشد و پس از آن از مردم بخواهیم از اینترنت درست استفاده کنند به نوعی مردم پلیس اینترنت می شوند.

صف کشی مخالفان در برابر موافقان دولتی
این اظهارات ادامه داشت تا اینکه یک عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: خبری از رفع فیلتر این شبکه اجتماعی نیست.

وی در این باره گفته بود با وجودی که برخی از مسوولان دولتی صحبت‌هایی مبنی بر رفع فیلتر سایت‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند ولی موضوع رفع فیلتر از سایت‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک در دستور کار قرار نگرفته است.

در مجلس نیز، حجت‌الاسلام نصر‌الله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فضای مدیریت فیس‌بوک در اختیار دشمن است و ما نمی‌توانیم هیچ نقش فرهنگی و سیاسی در آن داشته باشیم، اظهار داشت: البته ممکن است زمانی با اتخاذ تدابیری خاص، تصمیماتی در این رابطه گرفته شود که به طور قطع این مصوبات به تایید شورای عالی فضای مجازی و مقام معظم رهبری نیز خواهد رسید که در آن صورت باید بر سر جوانب آن بحث شود.

عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز، که کمیته متبوعش مسئول تصویب فیلتر فیس بوک بود، تصمیم گرفت با کنایه زدن و یادآوری ماهیت صهیونیستی فیس بوک به این موضوع واکنش نشان دهد.

وی در گفت و گو با فارس با بیان اینکه نمی توان میان محتوای مجرمانه و غیر مجرمانه فیس بوک مرزی قائل شد، گفت: علاوه بر این، مشکل فیس‌بوک قبل از اینکه به محتوایش برگردد، مربوط به ماهیت و عملکرد آن است، چرا که این سایت بزرگترین و گسترده‌ترین ابزار جمع آوری اطلاعات برای سازمان‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل به شمار می‌رود.

لایحه ای برای رفع فیلتر فیس بوک
روز یکشنبه، حجت‌الاسلام سید علی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به نگرانی علما از رفع فیلتر فیس بوک گفته بود: شنیده‌ایم که دولت در حال بررسی رفع فیلتر فیس‌بوک است ولی امیدواریم اگر دلایلی در مورد رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک دارد، به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه دهد تا براساس قانون، موضوع پیگیری شود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ممکن است در خصوص این موضوع دولت بخواهد لایحه بدهد، اما نیاز است که دولت در خصوص رفع فیلتر فیس‌بوک در کمیسیون فرهنگی پاسخگو باشد.

دیروز نیز، یک سایت خبری از شنیده های خود مبنی بر فشار روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلبان بر دولت برای رفع فیلترینگ فیس بوک و توییتر خبر داده بود.

باید دید که آیا علاقه ی دولتی ها به رفع فیلتر در فیس بوک رنگ قانون به خود می بیند و یا در پشت در مخالفت های مستحکم تر خود خواهد ماند؟

 

 

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
قابل توجه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر
مراسم قرعه کشی عمره دانشجوئی دانشگاههای استان چهارمحال و بختیاری در تالار شهید مطهری دانشگاه شهرکرد برگزار گردید
ثبت نام عمره دانشجوئی
آمریکا نزد ملت‌ها منفورترین قدرت جهان است/ همه گزینه‌ها روی میز باشد؛ چه غلطی می‌خواهند بکنند؟
ثبت نام هفدهمین دوره مراسم "ازدواج دانشجویی" آغاز شد.
غم و شادی، همیشه با هم!
عکس/ دختر سید حسن خمینی
جدول/ قیمت انواع موبایل در بازار
دعای وداع امام سجاد(ع) با ماه رمضان با نوای جانسوز میثم مطیعی
استراتژی جدید غرب در مواجهه با ایران
نگاهی به معادلات جدید منطقه /چرا اخوان افول کرد ؟
هزینه‌ها و درآمدهای دانشگاه احمدی‌نژاد
عزیزم بهترين فيلمي که تو عمرت ديدي چي بود؟
آيا تجربه توزيع لامپ كم‌مصرف ارزان قيمت را نمي‌توان در مورد شيرآلات مدرن تكرار كرد؟
همه فوتبالیست ها در الهیه، فرشته و فرمانیه!
جریان های انحرافی در دولت های بعد از انقلاب؛ «مشارکت» برای براندازی نظام!
خرافه‌های عروسی در کشورهای دنیا
حجاب برتر دختر ورزشکار ایرانی؛ درخشان‌تر از مدال نقره بازی‌های آسیایی
احمدی نژاد هم رجعت می‌کند؟
نکاتی برای ورود به ماه رمضان از زبان آیت الله قرهی؛ از هم حلالیّت بطلبیم
آغاز جداسازي اينترنت از اينترانت خانگي
عقدکنان دو مجری معروف در جماران + تصاویر
روایتی از حضور رهبر انقلاب در منطقه آغشته به آلودگی شیمیایی+عکس
نامه تهیه‌کننده برنامه سحرگاهی شبکه دو سیما به فرزاد جمشیدی
طنز/ از تبليغ تلويزيون‌در نود تا رنگ‌مو در زنده‌باد‌زندگي
روحانی در همایش افق رسانه:این انتخابات تمام شبهات درباره مشروعیت نظام را پاسخ داد/ نقش رهبر انقلاب بی‌بدیل بود
چگونه نوه مسيحي قيصر روم، مادر امام زمان(عج) شد؟
همه آنچه در جریان ترور آیت‌الله خامنه‌ای گذشت
ورود روزانه 16 هزار پرونده به قوه قضائیه/ سرقت جرم نخست کشور
نامه‌ عجیب فرزاد جمشیدی درباره شایعات پیرامونش!
جدیدترین آهنگ حامد زمانی به نام «ما ایستاده ایم»
حجه الاسلام قرائتی: هیچ کاندیدایی نمی‌گوید قرآن درباره مشکلات اقتصادی چه می‌گوید!
واقعا حجاب مهم است؟
شعور و معرفت در هستی به روایت یک دانشجوی امریکایی
٨توصیه شهاب مرادی برای دختران مجرد در سن بالا
عکس هایی از عجیب ترین عمل پیوند صورت +18
زینب (س)، مادر تمام مصیبت ها
اسرائیل در جولان منتظر همان پاسخی باشد که در جنوب لبنان گرفت
هفت روز از فداكاري آتش‌نشان تهراني گذشت؛ اين سطل آب يخ لازم بود تا حواسمان بيايد سر جايش
تعرفه‌های پزشکی بخش خصوصی در سال ۹۲ اعلام شد
حضرت روح الله از استقامت برای پیشرفت می گوید
دكتر سعيد جليلي در كنفرانس خبري خود در استانبول: حق غنی‌سازی اورانیوم یک اجماع ملی در ایران است
پاسخ به سوالات شرعی و شبهات مذهبی
ناگفته های احمدی مقدم از حوادث 88
توهین جدید خواننده هتاک به مقدسات!
دعای زیبای ماه رجب
سنگ تمام احمدی نژاد برای مشایی
«خرس بزرگ» بر پیراهن پرسپولیس!
عیادت سرزده احمدي‌نژاد از یک بازیگر+ عکس
کمبود داروهای بیهوشی دلایل پشت‌پرده دارد
پادكست شنيدني درباره اعتكاف
هتک حرمت وهابیت به مرقد سومین مرد مسلمان تاریخ
تروریست‌های سوریه مرقد چه کسی را نبش قبر کردند؟
شعر / این نبش قبر، عقده ی دیرینه ی شماست