صفحه اصلی"ارسال نظرات"هفته نامه خاتم"خواندنی ها"بروشور
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
اخبار > حضرت روح الله از استقامت برای پیشرفت می گوید
 


    شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٢

    

   حضرت روح الله از استقامت برای پیشرفت می گوید

    حضرت امام خمینی برای عبور از جریان منحرف « فرقه سازی» برای تشویه چهره اسلام ناب و « فرقه گرایی» و تعصبات کور مذهبی به سود دشمنان اصلی جهان اسلام که با تحریک احساسات توده های ناآگاه و ارسال گرای غلط از هویت دشمن، بیشترین آسیب حیثیتی و خسارات انسانی را به جریان مقاومت وارد می کند و مانع از تشخیص و تهدید دشمن اصلی یعنی محور امپریالیستی ـ صهیونیستی می شود، دردمندانه در پی صدور انقلاب اسلامی ایران به مسلمانان منطقه بودند  

   

پس از جنگ جهانی دوم ایالات متحده آمریکا از لاک انزوای اختیاری خود خارج شد و با در پیش گرفتن شیوه ای مغایر با شعارهای به ظاهر انساندوستانه برخاسته از اندیشه لیبرال دموکراسی، در مسیر "استعمار نو" قرار گرفت. این قدرت تازه نفس با تعجیلی که ناشی از احساس عقب افتادگی از جریان غارت منابع سرزمینهای دوردست بود، بنا را بر این نهاد که با حفظ ظواهر و استفاده از عناصر مشروعیت بخش خویش در اذهان ملل دیگر، به جستجوی منافع بی پایان، در فراتر از مرزهای جغرافیایی خود بپردازد. در این روند، آزادی، استقلال و منابع مادی و انسانی و از آن مهمتر کرامت، سعادت و استعدادهایی بیشمار از نسلهایی از انسانهای بیگناه به یغما رفت و حق حاکمیت ملی و تعیین سرنوشت خود با تحمیل دیکتاتورهای سفاک و جنایتکار دست نشانده و یا هم پیمان با آمریکا تضییع گشت. نزدیک به چهار دهه خاک بسیاری از کشورها عرصه رقابت دو ابر قدرت غربی و شرقی قرار گرفت و اگر چه "توازن وحشت"  ایجاد شده بنوعی جهان را از وقوع جنگ سومی در جهان ایمن داشت؛ لکن نزاعی مستمر و جانکاه را بر ملتهای ضعیفتر تحمیل نمود که در چشم انداز نامتقارن قوای درگیر، نیل به استقلال و توسعه و پیشرفت بیش از آرزویی محال نمی نمود. در روند کشمکش محرومان و مهاجمان تا آخرین دهه قرن بیستم، شمار دخالتهای آمریکا در سراسر جهان در اشکال عملیات مستقیم نظامی و عملیات پنهانی کودتا به بیش از ۵۵ مورد رسید.
کشور پهناور ایران با سابقه درخشان تمدنی بزرگ، فرهنگی غنی، ملتی آگاه و ذخایری سرشار نیز از دست تعدی امپریالیست جوان در امان نماند و قربانی تبانی نهان و دخالت آشکار دو قدرت استعماری گردید،آن گاه که طی یک عملیات مشترک در ۱۹۵۳م. دولت ملی و منتخب مردم ایران ساقط شد. پس از سقوط دولت مرحوم دکتر محمد مصدق، آمریکا به مدت بیش از ۲۵ سال نظامی بدکار و بدنام را بر ایران حاکم کرد که با ایجاد جو جهنمی سرکوب و ارعاب، مردم ایران را از طبیعی ترین حقوق سیاسی و اجتماعی خود محروم نمود و در عوض و به جبران حمایت استعمارگران از خود، تمامی منابع مادی و استعدادهای ژئوپلیتیک کشور را در اختیار بیگانگان قرار داد. وجه دیگر وابستگی نظام پهلوی تحمیل فرهنگ غربی و مبارزه با هویت مذهبی ملت ایران بود که مخالفت و مبارزه با ظلم ریشه در آن داشت.
انقلاب اسلامی ایران در ۱۹۷۹م. ذیل رهبری حضرت امام خمینی، با جوهره بازگشت به اصالت خویش و اتکا بر فرهنگ و تعالیم مذهب شیعه نقطه پایانی بر جنایتها و خیانتهای عامل آمریکا نهاد و تغییر نظام باستانی شاهنشاهی در ایران را به ارمغان آورد،  نظامی کهنسال مبتنی بر توارث قدرت، که امکان اعاده حق مردم درانتخاب حاکمان و مشارکت سیاسی آنان وجود نداشت. وقوع انقلاب دوم ـ تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران ـ ۱۹۸۰م. فصل جدیدی را در تاریخ مناسبات دو کشور رقم زد که بر مبنای آن سطح مبارزه ملت انقلابی ایران از رویارویی با ایادی استکبار در داخل کشور به درگیری مستقیم با آمران و غارتگران ارتقا یافت و ملت ایران با تحمیل ۴۴۴ روز گروگانگیری جاسوسان آمریکایی در ایران، شکست سنگینی را بر هیمنه ابرقدرتی نظام استکبار وارد ساخت. همچنین در این روند حکومت نوپای ایران با اعلام حمایت قاطع از کلیه مستضعفان جهان و خصوصا ملت مظلوم فلسطین در تنازع کامل سیاسی با رژیم غاصب صهیونیستی قرار گرفت که به عنوان بازوی سیاستهای امپریالیسم در منطقه خاورمیانه عمل می نمود و از این جهت پیمان صلح "کمپ دیوید" میان انورالسادات رییس جمهور معدوم مصر و رژیم غاصب را بشدت محکوم و در اعتراض به آن با مصر قطع رابطه کرد.
با گسترش عرصه مبارزه و شکل گیری ابعاد جدید دسیسه های شیطان بزرگ چون عملیلت تروریستی منافقین علیه نیروهای انقلابی و جنگ تحمیلی، سطح جدیدی از اهداف سیاسی و اعتقادی معین شد که تحت هدایت هوشمندانه حضرت امام خمینی و استراتژی ترسیمی ایشان به پیروزیهای متعددی دست یافت که این مسیر پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در دو دهه اخیر علیرغم فشارهای رو به تزاید تداوم داشته است. تاسیس تشکلهای حماسه آفرین مقاومت اسلامی در منطقه، محصول دهاء و ذکاوت رهبری جوان در بیست سال خطیری بود که از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شده و با غلبه گفتمان سرمایه داری لجام گسیخته به سمت نظم نوین جهان تک قطبی به رهبری قطب کاپیتالیستی جهان میل کرده است. مهم آن که پس از فروپاشی ابرقدرت شرقی، آمریکا بدلیل فقدان رقیب سنتی ایدئولوژیک خود، و با توجه به ظرفیت عظیم مبارزاتی قرائت امام خمینی از اسلام و تاثیر امواج این انقلاب در برانگیختگی مسلمانان و حتی دیگر مستضعفان جهان، تفکر و نظام سیاسی ایران را از سطح دشمن منطقه ای به دشمن ایدئولوژیک ارتقا داده و به لحاظ موقعیت استراتژیک ایران در کنترل شاهراه انتقال انرژی به جهان صنعتی، برای کنترل گسترش آن اقدام به اشغال عامدانه و آگاهانه همسایگان ایران نمود و علیرغم تحلیلهای ابتدایی که این اقدام را خطایی در جهت حذف دشمنان ایران و افزایش امنیت نظام اسلامی ایران ارزیابی می کرد، خود را برای رویارویی و نبرد مستقیم با فرزندان خمینی بزرگ آماده ساخت. به لرزه درآمدن پایه های رژیم جعلی اسراییل و عامل نژادپرستی رسوای صهیونیستی، انگیزه دیگر آمریکا برای حضور تمام عیار نظامی در منطقه بود تا با افزایش تهدیدات علیه ایران و دیگر تشکیلات مقاومت اسلامی، بزعم خود ضریب امنیت رژیم غاصب را افزایش دهد.
باتحلیل جامعی از
تحولات منطقه چنین بنظر می رسد که به دلیل عظمت معضلات پیش رو، دیگر خرده ایدئولوژیهای تاثیرگذار در میان مردم خاورمیانه از درون مایه و غنای کافی جهت مواجهه با دشمن اصلی و ایفای نقش موثر در تغییر معادلات قدرت برخوردار نمی باشند. با این ملاحظه مطالعه و تعمق در استراتژی مبارزاتی حضرت امام خمینی بعنوان آموزه های نابی که در مرحله اول موجب پیروزی ملت ایران بر رژیم شاه شد و در وهله بعد تداوم پایداری و استقامت نظام اسلامی ایران در هماوردی با استکبار جهانی را تضمین کرد، ضرورتی انکار ناپذیر می نماید.
منابع دریافت استراتژی مقاومت
در سپهر اندیشه سیاسی امام راحل سه منبع اصیل، قرآن کریم، سنت حضرت محمد رسول الله(ص) و سیره ائمه اطهار(ع) خصوصا اهل بیت (س) تاثیر عمیق و ساختاری داشته است که برآیند آنها در اثر ترکیب و تطبیق با شرایط تاریخی و تحولات اجتماعی و سیاسی قرن بیستم به مجموعه ای غنی برای تبیین حقوق اساسی بشر و روشهایی جهت پیگیری و احقاق این مطالبات بر حق تکامل یافته است. این پیکره واحد که در عرصه عمل هم کارآمدی و توفیق خود را به اثبات رسانیده است می تواند مرجع مناسبی برای باورمندان به جریان مقاومت شناخته شود.
در آیات متعددی از قرآن کریم بر وجوب جهاد و قتال در راه حق و مبارزه با ظلم و تعدی متجاوزان و مترفان تاکید شده است. دسته ای از آیات نیز بر لزوم کسب توانمندی و ایجاد آمادگی در عرصه مبارزه و مقاومت تکیه می کنند. بر این اساس توانمندی لازم برای غلبه جبهه حق بر جبهه باطل، در دو جنبه احراز صلاحیت های درونی بر محور عبادات و اخلاق اسلامی و کسب قابلیتهای بیرونی با تجمیع قوای مادی اعم از اقتصادی، سیاسی و نظامی می باشد. آیاتی بر لزوم حفظ وحدت و رحمت، برادری و عدالت بین مبارزان و ضرورت غضب و شدت مومنان علیه ستمکاران و دشمنان تمرکز داشته و دسته دیگری صبر انقلابی و تداوم استقامت را برای نیل به فلاح و نجاح توصیه می کنند.
تاریخ صدر اسلام نیز روایتگر رنجها و رشادتهای مبارزان خالصی است که ذیل نعمت درک و هدایت نبی مکرم (ص) با تحمل شکنجه ها و شدیدترین محاصره های سیاسی و اقتصادی تا حد مرگ، به دفاع از اعتقادات خود ایستاده و در مقاطع ممکن و مقدور به امر تبلیغ دین و موازین اسلام اهتمام ورزیده و در زمان گشایش، به تدارک قدرت نظامی و مقاتله و جهاد با کافرین متجاوز پرداخته اند و در این مسیر با پذیرش اصل رهبری حسب ضرورت به تنبیه و بایکوت خائنین به جبهه حق اقدام نموده اند.
پس از پیامبر اکرم نیز دوران فتنه ها و اختلافات داخلی در جبهه خودی درسهای بیشماری را به مبارزین می آموزد و در نهایت فاجعه عاشورا در افق کربلا به حماسه ای بدیع از ماهیت قیام برای استقرار حق و مبارزه با جریان کبر و باطل تبدیل می شود که برای هر عنصر و یا جریان حق طلبی به مصداق « کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»، « انی لا اری الموت الاسعاده و الحیات مع الظالمین الا برما »، « مثلی لا یبایع مثلک» و« ان لم یکن لکم دینا فکونوا احرار فی دنیاکم » سرمشق تشخیص وظیفه و اقدام نهایی است. عمل به تعالیم مکتب ائمه اطهار(ع)  و انتظار برای ظهور منجی عالم نیز موتور تداوم و ضامن استمرار تکالیف انقلابی امت اسلام می باشد.
بازخوانی رابطه دین و سیاست
عدم جدایی دین از سیاست، در قالب لزوم ولایت فقها بر جامعه اسلامی از جمله « امور بدیهی است که تصور آن، بلافاصله موجب تصدیق می گردد و نیازمند نقل ادله نقلی و عقلی نمی باشد». این نقطه عزیمت حضرت امام خمینی به مناقشه جدایی یا عدم جدایی دین از سیاست است؛ مدعایی که حیات طیبه خویش را در مسیر اثبات و تثبیت آن نهاد. امام راحل با طرح دلایل عقلی و نقلی به ضرورت لزوم تشکیل حکومت در اسلام پرداخته اند و بر این اساس معتقدند که پیغمبر اکرم(ص) خلیفه تعیین کرده اند و عقلا هم لازم بوده است تا خلیفه تعیین کنند که حکومت کند و قوانین را اجرا نماید؛ زیرا جعل قانون بتنهایی مفید فایده نیست و سعادت بشر را تامین نمی کند. قانون نیازمند مجری است و اسلام همان طور که جعل قوانین کرده، قوه مجریه هم قرار داده است که «ولی امر»  مسلمین متصدی قوه مجریه و اجرای قوانین در اسلام هم هست و به گواهی تاریخ خود رسول الله (ص) هم مجری قانون بوده اند و در راس تشکیلات و دستگاه اجرایی و اداری جامعه مسلمانان قرار داشته اند. به اطراف والی می فرستاده اند؛ به قضاوت می نشسته اند یا قاضی نصب می فرمودند و سفرایی را به خارج و نزد روسای قبایل روانه می کرده اند؛ معاهده و پیمان می بستند؛ جنگ را فرماندهی می کردند و در نهایت برای بعد از خود «حاکم» تعیین کرده اند؛ به این معنا که تداوم حکومت پس از رحلت حضرت رسول اکرم نیز لازم است. از منظر دلایل عقلی هم « بدیهی است که ضرورت اجرای احکام که تشکیل حکومت رسول اکرم را لازم آورده، منحصر و محدود به زمان آن حضرت نبوده و پس از رحلت رسول اکرم نیز ادامه دارد و تا ابد باقی و لازم الاجراست.» به اعتبار امام خمینی، عدم پذیرش این اصل « بر خلاف ضروریات اعتقادی اسلام است» و به معنای انکار جامعیت احکام و جاودانگی دین مبین اسلام می باشد. معظم له با اشاره به وقایع تاریخی پس از رحلت پیامبر اکرم می فرمایند که : « هیچ اختلافی بین مسلمانان بر سر اصل تشکیل حکومت نبود و آنچه پیش آمد، اختلاف در کسی بود که عهده دار امر حکومت شود و رییس دولت باشد.» از جنبه دیگری نیز ماهیت و کیفیت قوانین اسلام و لزوم وضع قوانین مورد نیاز هر عصر بر اساس ریاقرآن کریم و شریعت، از جمله احکام مالی

 

 

 

 

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
بسته های ویژه
کیست هیداتید/ انگل های سگی میزبان توت فرنگی ها
خون دماغ‌های بی‌دلیل نشانه‌ چیست؟
دیابت چگونه بر چشم‌ها اثر می‌گذارد؟
152هزار مجرد قطعی در کشور/ پیامدهای تجرد قطعی در سطح فرد، خانواده و جامعه
سریعترین خودروی جهان + تصاویر
یادداشت دانشجوی دانشگاه رازی درباره اکران «حرام‌زاده‌های بی‌شرف»؛
نگاهی به سریال «کیمیا» ساخته جواد افشار
ماجرای فیتیله ای که پایین کشیده شد
سرانه 200تومانی جوانان از بودجه سالانه!
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
جملات فرهنگی ! چند دقیقه تأمل
چرا زنان ایرانی به خودشون نمیرسند؟
دولت کرکره گزارش را پایین کشید!
الزامات اخلاقی دانشجویی
نشست هم اندیشی ویژه استادان دانشگاه برگزار گردید
نگاهي به چند فيلم جشنواره فجر امسال
مدگرایی از منظر اسلام
كتابي با عنوان كتاب "آقازاده عزيز"
شبکه‌های اجتماعی؛ و اهمیتی به اندازه انقلاب اسلامی
خانم ها حتما بخوانند؛ این چادر دستم بگرفت و پا به پا برد
اندر احوالات گوشي موبايل...
کارتون‌های دیروز و امروز در سایه فراماسونری
سبك زندگي ایده آل در کتاب «لاف عشق»
درباره جلد بیست و چهارم مجموعه یادگاران؛ کتاب شهید غلامعلی رجبی
سربازی آقازاده‌ها با طعم پارتی‌بازی!
مد اسلامی ـ ایرانی همراه با خلاقیت اما بدون حامی
سبک زندگی در بیان امام حسین علیه السلام
توصيه آيت الله بهجت درباره فوايد زيارت عاشورا
«من زنده‌ام» کتابی که هر کسی یک بار باید آن را بخواند
رشد باکتری های ضد اجتماعی در خوابگاه های کشور
طراحی لباس اسلامی، پروژه‌ی فرهنگی یا اقتصادی؟!
مبارزه با انحرافات اخلاقی با ازدواج آسان
هشت سنت غلط ازدواج از نگاه رهبر انقلاب
مهم ترین روش تهذیب نفس دانشجو
در ابتدای انقلاب مسئولین می‌گفتند چرا بودجه کشور را در اختیار این جوانان بی تجربه قرار دهیم؟
فیلم: گزارش bbc از خشونت جنسی در اروپا
«شهوت پنهان» یکی از دلایل ریزش‌ها در امت اسلامی
ماجرای تشرف محمد بن عیسی بحرینی و گرویدن حاکم بحرین به مذهب شیعه
پهپادهای ایرانی چگونه بلای جان ناوهای آمریکایی شدند؟ + فیلم
واکنش گسترده کم سوادها در شبکه های اجتماعی
به جای اسباب بازی، به فرزندانمان خواهر و برادر هدیه بدهیم
شخصیتی که شریعتی درباره او گفت: من هرچه دارم از شما دارم
مسیح علی نژاد : "من و تو" نماینده افکار عمومی داخل ایران نیست/ منابع مالی این شبکه مشکوک است+ تصاویر
احکام نگاه وپزشکی
فیلم/ از پونز چسباندن به پیشانی دختران بدحجاب تا انکار امام زمان(عج) و قرآن
مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران
انجمن اسلامی دانشجویان برگزار میکند:
اکران فیلم دربند در سینما بهمن
قصه طولانی رفع فیلتر فیسبوک در دولت یازدهم
کرسی آزاد اندیشی با موضوع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها، دوشنبه 11/9/92
جدیدترین قیمت‌ تبلت در بازار +جدول
جزئیات آزمون دکتری ۹۳/ از ضرایب دروس تا اعلام نتایج
پول هایی که برای تغییر سبک زندگی در ایران خرج می‌شود
برگزاری مسابقه کتابخوانی "باکاروان آفتاب"
بیماری نادر در حیوانات + تصاویر